وافل ساز

تاریخچه وافل در وافل ساز


در 
وافل ساز،خمیری به نام وافل که نوعی کیک با ریشه بلژیکی است استفاده می شود،در هر نقطه این کشور دستور پخت و انواع مختلفی دارد،هر چند در تمامی این دستور پخت ها مواد اولیه یکسانی است اما نوع خمیر و نوع سرو متفاوت است و این دستور پخت نسل به نسل منتقل شده است و هر نسل یک ویژیگی یا تغییر در این کیک ایجاد کرده است.

در ادامه نیز قصد داریم مقالاتی را با موضوعات مرتبط با وافل ساز ارائه دهیم.

برای شناخت بهتر تاریخپه وافل که می توان با وافل ساز تهیه کرد تاریخچه آن به چند دسته تقسیم می شود:

1.عصر آغازین

همانطور که از نام این عصر پیدا است اولین وافل بر روی سنگ های داغ و بدون هیچ شکل خاصی پخته می شده است به عبارتی نوعی وافل سازبوده است.

در این دوره مردم هیچ علاقه ای به سرو این نان با انواع افزودنی ها نداشتند و بهتر است بگوییم آن ها وافل را یک نان ساده و معمولی می دانستند.

 

2.عصر آهنین

در این عصر دیگر خبری از سنگ نبود و صفحات آهنی جایگزین آن ها شدند به نوعی یک وافل ساز ساده و این امر سبب افزایش محبوبیت وافل در بین مردم شد چرا که هم سریع تر آماده می شد و هم وسیله پخت این نان در دسترس بود البته همچنان وافل همان شکل سرد خود را داشت و همچنان در بین برخی مردم محبوب نبود.

 

3.یونانیان باستان

یونان کشوری پیشرو در تمامی زمینه ها در گذشته بوده است و این موضوع در آشپزی نیز صدق می کند آن ها اولین کسانی بودند که وافل را در کنار برخی افزودنی ها مانند پنیر سرو کردند البته وافل یونانی اصلا شباهتی به وافل های امروزی نداشت و نامش نیز ویفر یا اوبلیس بود که طریقه پخت سختی هم نداشت آشپز خمیر را بین دو صفحه آهنی داغ ریخته و با فشردن دو صفحه نوعی نان صاف بوجود می آمد یعنی همان وافل ساز ارتقا یافته.

 

4.قرون وسطی

قرون وسطی دوره تجلی وافل بود اما چرا؟؟؟در این دوره یک آشپز به وافل شکلی جدید و محبوب می دهد این آشپز از کندو های زنبور الگو می گیرد و دو صفحه آهنی را با شکل کندو های زنبور عسل خلق می کند و این شروع ساخت صفحات آهنی با انواع شکل ها ونماد های مختلف بود که به عبارتی اولین وافل ساز آهنی بوده است.

اما همچنان وافل بابل یا حبابی امروزی که نواده همان وافل با شکل کندو زنبور عسل می باشد همچنان محبوبیتی بی نظیر در جهان و کشورمان ایران اسلامی دارد.

 

اما تاریخچه وافل تنها به اینجا ختم نمی شود در همان زمان ها وافل به نان الهی تغییر نام پیدا می کند و در مقابل مکان های مذهبی از جمله کلیسا ها به فروش می رسد اما از آنجایی که آنقدر فروشنده وافل در کشور فرانسه و بلژیک که مهد وافل بودند زیاد می شود که بر سر مالکیت محل فروش وافل درگیری های زیادی رخ می دهد البته از انجایی که وافل بسیار ارزان تر از نان بود و بسیاری از مردم اروپا را فقرا تشکیل می دادند و همین امر سبب افزایش بسیار زیاد فروش وافل در این کشور ها بود و این خود نیز یکی دیگر از دلایل این درگیری ها است.

 

در همان زمان بود که پادشاه چارلز باید از این درگیری ها جلوگیری می کرد چرا که در آن زمان عرضه وافل کاهش پیدا و فقرا از این موضوع نیز ناخوشایند بودند لذا پادشاه چارلز دستور داد تا قانونی وضع شود که زین پس فروشندگان وافل باید 6 قدم از یکدیگر فاصله داشته باشند.

 

در حالی که وافلی که مردم می خریدند بسیار ضخیم و سفت بود اما در آن سو وافل هایی تحت عنوان وافل ممتاز برای افراد ثروت مند پخته می شد که از آرد، شیر، تخم مرغ و عسل می شد در حالی که وافل معمولی فقط از آب و آرد تهیه می شد.

 

اما امری که سبب شد وافل از قاره سبز به دیگر نقاط جهان راه پیدا کند چیز دیگری بود، در سال 1620 میلادی بود که یک آمریکایی که برای مسافرت به هلند رفته بود با وافل آشنا شد و آنقدر مجذوب این نان شد که تصمیم گرفت این نان را با خود به آمریکا ببرد هر چند که کمی غیر ممکن بود اما رویا و هدف این مرد باعث شد که وافل به آمریکا هم برسد در همان سالها بود نوعی صفحه پخت وافل با شکل مربعی ساخته شد و این امر باز هم سبب یک جهش فوق العاده رو به جلو برای وافل بود برای مثال وافل پنجره ای آنقدر در انگلستان طرفدار پیدا کرد که این نان پای ثابت صبحانه انگلیسی شد.

 در جنوب اروپا نیز این نان را با گوشت و مرغ سرو می کردند که تبدیل به غذایی که هزینه و بصرفه برای سربازان بود.

 

در تاریخ 24 اوت سال 1869 میلادی بود که فردی به نام کرنلیوس اسوارتات که فردی هلندی-آمریکایی بود و ساکن تروی نیویورک بود اولین وافل ساز یا وافل میکر ساخت آمریکا را ثبت اختراع کرد که دو صفحه آهنی به متصل بودند که خمیر را در بین آن ها ریخته و سپس آن را بر روی ذغال های داغ قرار می دادند.

 

امروزه نیز هر ساله سالگرد ساخت این وسیله را جشن می گیرند که روز وافل نام دارد و می توان گفت که روز وافل یکی از خوشمزه ترین روز ها می باشد.

برای آشنایی بیشتر با تجهیزات رستوران و کافی شاپ و وافل ساز و دیگر محصولات تولیدی ehc,سایت ما را دنبال کنید.

برچسب ها: وافل ساز , وافل میکر , وافل حبابی , وافل بابل , وافل کاجی , وافل بلژیکی , وافل ماهی ,

[ بازدید : 4 ]

[ چهارشنبه 15 مرداد 1399 ] 12:53 ] [ ehcco ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]